boyun-duzlesmesi-nedir-nasil-tedavi-edilir

Boyun düzleşmesi son zamanlarda Türkiye’de sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık aslında stresin , düşüncenin ve yorgunluğun belirtisidir.Boyun düzleşmesi genel olarak , iş yoğunluğu olanlarda , stresli kişilerde ve çok düşünen kişilerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır.Boyun düzleşmesi : boynumuzu hareket ettirmeyi sağlayan , şekli C ye benzeyen omurganın belirtilen sebeplerle I şeklini almasıyla beyne kan gitmeyişine , boyun düzleşmesi  adı verilir.

Nasıl Anlaşılır ?

Öncelikle boyun düzleşmesi boyun ağrılarınızın kronik hal almasıyla ve baş ağrısıyla anlaşılabilir.Doktor teşhis ederken öncelikle size soracağı sorular arasında ; daha önce darbe alıp almadığınız ile ilgili sorularla başlar. Bu sorular arasında siz eğer her hangi bir iş yapmadığınız halde kendinizi halsiz uyuşuk halde hissediyorsanız , bu boyun düzleşmesi olabilir.

En basit teşhis yöntemi hastanın boyun MR ( Emar )ı çekilmesiyle anlaşılır. MR çekildiğinde boyunun şeklinden düzleşme olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Boyun Düzleşmesi Olan Bir Bireyin Dikkat Etmesi Gereken Madde :

Günlük hayatın gerçeği ; iş sektörünüzde boyunu öne doğru eğmeyle ilgili bir işse , pozisyonunuzu dikkatli ayarlamanız gerekmektedir.Bu en önemli dikkat edilmesi gereken maddedir. Kesinlikle boynun şeklini bozacak pozisyonlar almamalıyız.Örnek bilgisayarda çalışmanız gerekiyorsa , tam karşınızda dik pozisyonda olmalıdır.

Tedavisi Nedir ?

Tedavisinde tek bir şey söylememek pek mümkün değildir. Belli başlı önerebileceğimiz şeyler vardır .Bunlar :

  • Özel masaj salonlarında boyuna iyi gelecek masajlar ,
  • Yüzmek çok önemlidir. Yüzmek insanın tüm kaslarını açar ve geliştirir . Böylece engellenebilir.
  • Boynu ve ya baş ağrısı yapabileceğini düşündüğünüz anda ıslatmaktan kaçının ve o şekilde kesinlikle rüzgarlı havadan kaçının.
  • Düşünmeniz gereken ne kadar olay olursa olsun , bir kenara atın. Düşünmek beyni ve sinirlerini olumsuz etkilemektedir.

Tedavi edilmediğinde olabilecekler :

  • Boynu ciddi anlamda hissiyetsiz hale getirmek .
  • Boyundaki sinirlerin yatarken dahi acı vermesi.
  • Sinirlilik hali .
  • Alınganlık hali .
vb. psikolojik hastalıklarada yol açabilmektedir.
Bu yazımız sadece sitemizin bağımsız vermiş olduğu bir önermedir. Kesinlikle DOKTOR KONTROLÜ ÖNERİYORUZ.