Diş lekesi günlük yaşantımızda içtiğiniz içecekler , sigara ve ya yediğimiz yemeklerden sonra diş bakımının yapılmaması sonucu oluşan kalıcı lekelerdir.Bu lekeler hastanın dişlerini fırçalayıp , fırçalamamasına çok bağlıdır.Çok sık tüketilen bu içeceklerden sonra diş fırçalanmamasından dolayı , kahverengi ile siyah tonajında bir leke olabilir. Bu rahatsızlığı engelleyip , beyaz dişlere kavuşmak istiyorsanız iki yöntem vardır. Birinci yöntem içtiklerinizi azaltmak diğer yöntem ise diş fırçalamayı etkin ve doğru fırçalamayla sık şekilde fırçalamak.

Evde denenen yöntemler arasında karbonat ve tuzla fırçalamak olarak bilinir.Ancak kesinlikle bunlar kalıcı yöntem değildir.Karbonat ve tuz ancak ve ancak birkaç saat beyaz gösterebilir.Ancak bu beyazlama yöntemi olarak bilinen yöntem , diş minesine zarar vererek lekelerin daha da etkin hale gelmesini sağlar . Yani rengini daha da çok koyulaştırır.Bu yöntemlerle kurtulmak imkansızdır.Tamamen lekelerden kurtulmanın yöntemiyse diş hekimleri ve uzmanlar sayesinde olabilir.Uzmanların ve diş hekimlerinin de tavsiyesi , doğru ve etkin şekilde diş fırçalamaktan geçtiğini söylediğini , böylece lekenin tam oluşmadan giderilmesini sağladığını açıklıyorlar.

 Diş lekelerini temizlemek için kurulan bazı güzellik merkezleri bölümü vardır.Sıkça sorulan sorular arasında ise temizletmek zararlı mıdır sorudur.Aslında zararı yoktur.Ancak bu tür merkezlerde temizletmek için para vermeyenler kendileri evde bu lekeleri temizlemek isterler.Görünüş olarak bir kürdan , iğne ve ya diğer sivri uçlu cisimlerle temizlenir. Ancak bu kesinlikle ve kesinlikle diş minesini zarara uğratır. Lekeden başlayan bir rahatsızlık bu kez bir çürüğe yol açabilir.Lekeler tam leke olduğunda , yani siyah renge ulaştığında artık geri dönüşü imkansız bir hal almakta ve evde tedavisi mümkün olamamaktadır. Çünkü dişin içerisine işlemiş ve o kısmı tamamen kaplamıştır . Bu tür durumlarda daha da zarar görmesini istemiyorsanız kesinlikle diş hekimine başvurup , rehberlik etmesini rica ediniz. Böylece sizler için en doğru yolu çizmiş olacaklar.

Diş lekeleri aslen muayenelerde çok kolay temizlenir ancak kişi içecek ve sigarayı fazla tüketiyorsa , genel olarak o kişinin ağız hijyeni yok denecek kadar azdır.Böylesi durumlarda ise hastaya diş taşı temizliğiyle birlikte temizleme yöntemi kullanılır.Temizleme yapıldığında halen tüketim aynen devam ediyorsa bu kez kısa bir sürede leke oluşumu meydana gelir.